Aukštesniosios technikos mokyklos dirbtuvėse sukonstruotam pirmajam sklandytuvui Lietuvoje 90 m.

Aukštesniosios technikos mokyklos dirbtuvėse sukonstruotam pirmajam sklandytuvui Lietuvoje 90 m.

Prieš 90 metų (1932) Aukštesniojoje technikos mokykloje (dabar KTK) buvo pagamintas pirmasis sklandytuvas Lietuvoje

1931 m. pavasarį ATM moksleiviai, paskatinti Dariaus ir Girėno ruošiamo skrydžio per Atlantą, moksleivio Eduardo Rozenbergo (Švedrio) iniciatyva, susibūrė į pirmąjį sklandytojų būrelį Lietuvoje. Būrelio branduolį sudarė Bronius Oškinis, Gabrielius Miliūnas, Viktoras Ašmenskas, Vladas Butkevičius, Jonas Dovydaitis, Antanas Paknys ir kiti. Kiekvienas būrelio entuziastas peržiūrėjo savo kuklų biudžetą ir iš jo tam tikrą dalį skyrė sklandytuvo gamybai.

1932 m. vasarą sklandytuvas su užrašu „T-1“ buvo užbaigtas. Įvyko pirmosios Lietuvoje sklandymo mokyklos Petrašiūnuose atidarymas. Entuziastų būrelio sklandytuvas „T-1“ startavo. Rytojaus dieną prasidėjo mokomieji skraidymai. Keli skrydžiai buvo sėkmingi. Atėjo eilė sekančiam skrydžiui. Sklandytuvas šoktelėjo nuo žemės keletą metrų. Išsigandęs „pilotas“ staiga nuspaudė vairalazdę ir „T-1“ stuktelėjo į žemę. Jį suremontuoti pavyko tik rudenį. Nepaisant to, 1932 m. atlikta 410 skrydžių, paruošti 5 pirmieji Lietuvoje „A“ pilotai sklandytojai („A“ pilotas Nr. 1 – Bronius Oškinis, Nr. 2 - Antanas Paknys). 1933 m. pavasarį skraidymai Petrašiūnuose atnaujinti. 1933 – 1935 m. būrelio nariai pasigamino Br. Oškinio sklandytuvus „T-2“ ir „T-3“. „T-2“ buvo skirtas treniruotėms ir skriejimui šlaituose.

Petrašiūnų kalvelės buvo per žemos ir netenkino sklandytojų poreikių. Juos viliojo aukštesni šlaitai ir vėjai. 1933 m. buvo įsteigta sklandymo mokykla Nidoje, kuri tapo Lietuvos sklandytojų kalve. Pačiam konstruktoriui Br. Oškiniui virš Nidos kopų su šiuo sklandytuvu pavyko išsilaikyti net 3 val. 57 min. Buvę Petrašiūnų sklandytojai Br. Oškinis, A. Paknys, V. Butkevičius, G. Miliūnas tapo pirmaisiais sklandymo mokyklos instruktoriais.

Iš Kauno technikos kolegijos muziejaus archyvų

Parengė muziejaus vadovė B. Gakienė

◀ Grįžti į Įvykiai