Ministerija iš dalies finansuos 700 ukrainiečių studijas, tačiau aukštosios mokyklos pasigenda sistemos aiškumo

Ministerija iš dalies finansuos 700 ukrainiečių studijas, tačiau aukštosios mokyklos pasigenda sistemos aiškumo

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija iš dalies finansuos 700 jaunuolių iš Ukrainos studijas Lietuvoje. 40 procentų išlaidų dengs aukštosios mokyklos ir kolegijos. Viceministras sako, jei norinčiųjų studijuoti bus daugiau, bus vertinama, ar rasis galimybių finansuoti ir daugiau vietų. Kai kurios aukštosios mokyklos pasigenda aiškumo.

Kauno technikos kolegijoje ukrainietis Jehoras Tkačenko lanko lietuvių kalbos kursus ir planuoja, kad nuo rugsėjo čia studijuos statybos inžineriją. Trečią mėnesį Kaune gyvenantis vaikinas mokyklą Ukrainoje baigė nuotoliu.

„Galvojau, kad Lietuvoje mokysiuosi neilgai, nes labai norėjosi namo, ten geriau ir patogiau. Bet dabar pamaniau, kodėl nepabandyti mokytis čia ir baigti studijas. Bet kurią sekundę galiu grįžti namo“, – dalijasi karo pabėgėlis iš Ukrainos.

Kolegijų direktorių konferencijos prezidentas Nerijus Varnas kuris yra ir Kauno technikos kolegijos vadovas, skaičiuoja, kad čia galėtų mokytis iki pusšimčio studentų iš Ukrainos, tačiau mokslus pradės turbūt apie 10 pirmakursių.

„Ir techniški mokslai, ir kitas momentas yra mobilizacija, kuri šiuo metu Ukrainoje paskelbta – visi vyrai, ypač nuo 18 metų, yra kviečiami ginti tėvynę, todėl tik dalis, nedidelė dalis atvyksta studijuoti. Tos kolegijos, kurios turi programas labiau socialinių mokslų arba medicinos ir kurias renkasi labiau merginos, moterys, tai jos natūralu, sulaukia didesnio susidomėjimo“, – nurodo N. Varnas.

Kai vienų laukia pradžia, kitų mokslai jau baigti – Vytauto Didžiojo universitetą (VDU) baigė 22 studentai iš Ukrainos. Šiais mokslo metais čia mokėsi apie du šimtus jaunuolių, kurių studijas finansavo pati aukštoji mokykla. Dabar svarstoma, kad universitetas galėtų priimti iki 100.

„Tikrai galime priimti ir daugiau. Jei kalbėtume apie jų finansavimą, tai jau tampa pernelyg didele našta universitetui“, – sako VDU studijų prorektorė Simona Pilkienė. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija planuoja iš dalies finansuoti 700 ukrainiečių mokslą.

„Būtų skiriama 60 procentų finansuojamos kainos, 40 procentų kainos prisiima finansuoti pačios aukštosios mokyklos, kad stojantiesiems nereikėtų mokėti už studijas“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas.

Pasak viceministro, jei stojančiųjų bus daugiau, bus svarstoma, ar rasis lėšų jų studijoms finansuoti.

„Mūsų siūlymai buvo skirti paramą nuo rugsėjo 1 priimtiems būtent visiems Ukrainos studentams pagal faktą, kiek bus įstojusių ir tą garantuoti jau dabar, nes reikia bendrauti su stojančiaisiais. Dar iki šiol nėra aišku schema, dar ji diskutuojama“, – aiškina S. Pilkienė.

Kol kas nėra sprendimų dėl stipendijų ukrainiečiams studentams – atvykusiems prasidėjus karui, mokama 300 eurų stipendija, tačiau Studentų sąjunga siekia, kad paramą gautų ir studentai, atvažiavę mokytis anksčiau.

◀ Grįžti į Naujienos