AUTOMOBILIŲ INŽINERIJOS POPULIARUMAS AUGA IR PRABĖGUS ŠIMTMEČIUI

AUTOMOBILIŲ INŽINERIJOS POPULIARUMAS AUGA IR PRABĖGUS ŠIMTMEČIUI

Automobilių techninio eksploatavimo studijų programa Kauno technikos kolegijoje (KTK) vykdoma daugiau nei 70 metų, o jos populiarumas kasmet vis didėja. Apie šios programos populiarumą ir profesijos niuansus pasakoja studijų programos kuratorius dr. Marius Mažeika.

- Mariau, Automobilių techninio eksploatavimo studijų programa yra viena iš seniausių kolegijoje. Gal galite pasidalinti jos priešistore?

 - Taip, šios studijų programos istorija tęsiasi jau aštuonis dešimtmečius, tačiau yra ir dar senesnių programų už šią. Kauno technikos kolegijos ištakos siekia 1920 m., kai Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerija įkūrė Aukštesniąją technikos mokyklą - pirmąją Nepriklausomoje Lietuvoje techninės krypties specialistus rengiančią mokyklą. Veiklą mokykla pradėjo su trimis pagrindinėmis išplėstinio profilio specialybėmis - statybos, mechanikos ir elektrotechnikos. Bėgant laikui studijų programų skaičius augo.

 1947 m. startavo Automobilių techninio eksploatavimo studijų programa, kuri tapo išskirtine ne tik savo ilgaamžiškumu, bet ir absolventų gausa. Per 73 metus studijų programa augo kokybiškai, ruošė skirtingų pakopų specialistus: po karo pradėjo rengti specializuotus automobilių transporto technikus, vėliau – automobilių remonto ir eksploatacijos specialistus, dar vėliau – automobilių techninio eksploatavimo inžinierius.

 Automobilių techninio eksploatavimo programa yra skaitlingiausia kolegijoje studijuojančiųjų skaičiumi, o jos absolventai yra paklausūs transporto inžinerijos srityje ne vien Kauno regione, Lietuvoje, bet ir Europoje. Šią sėkmę lemia ir tai, jog, realizuojant programą ir rengiant specialistus, sistemingai ir nuosekliai bendradarbiaujama su tokių žinomų Europoje ir pasaulyje prekių ženklų atstovais: Mercedes Benz, Toyota, VW, Ford Truck, BMW, DAF, MAN ir kt.

- Minėjote, kad studijų programa pačioje pradžioje pradėjo ruošti automobilių transporto technikus. Šiandien jau yra ruošiami kito tipo inžinieriai su naujomis, šiandienai aktualiomis specializacijomis. Gal gali apžvelgti, kaip pasikeitė pati programa per prabėgusius dešimtmečius?

- Žvelgiant į profesijos pokyčius, pirmiausia galėčiau išskirti tai, kad ši specialybė progresuoja ir modernėja kartu su ateinančiomis technologijomis ir sistemomis. Pavyzdžiui, prieš 20 metų buvo populiaru restauruoti alkūninius ar paskirstymo velenus. Šiandien tokių darbų beveik nebeliko. Dabar yra perkamos naujos detalės ir keičiamos. Anksčiau mokėmės apie karbiuratorinius variklius, o dabar studijuojame tiesioginio benzino įpurškimo, AdBlue, DPF, SGD sistemas, elektromobilius, hibridinius automobilius, vandeniliu varomus automobilius ir t.t. Kai tik pasikeičia technologija, taip privalo keistis ir studijų turinys, procesai, praktikos.

Norėdami neatsilikti nuo technologijų, studijų programos komitete visada turime narių iš mūsų socialinių partnerių. Pavyzdžiui, šiuo metu studijų programos komitete yra UAB „Autojuta“ atstovas, kuris aktyviai pristato naujas sektoriaus tendencijas, kalba apie tai, ko gali reikėti autoservisams netolimoje ateityje, kokie yra pasikeitimai rinkoje, kokios technologijos mus pasieks netrukus.

Taip pat organizuojame FOCUS grupes, kurias sudaro studentai, darbdaviai ir nepriklausomi ekspertai. Analizuojame, kokie yra visų poreikiai, ieškome optimalaus sprendimo bei nuolat tobuliname studijų programą.

Keičiasi ir diagnostikos metodai. Šiandien reikia labai daug skaitmeninių žinių, gebėjimų naudotis kompiuterinėmis sistemomis, nauja įranga. Reikia priimti labai didelius informacijos srautus, atsirinkti reikalingą informaciją ir ją pritaikyti kasdienybėje.

- O kaip atrodo pats studijų procesas? Su kuo atėjęs naujas studentas susiduria pirmiausia?

- Pasirinkus Automobilių techninio eksploatavimo studijų programą pirmiausia studentų laukia bendrieji inžinerijos ir fundamentaliųjų mokslų dalykai: matematika, fizika, mechanika, automobilių teorija nepriklausomai nuo pasirinktos specializacijos.

Antrame kurse jau reikia specializuotis ir čia yra trys galimybės: Lengvųjų automobilių techninė priežiūra, Krovininių automobilių techninė priežiūra ir Sportinių automobilių paruošimas ir priežiūra. Atsiranda skirtingos praktikos ir specializuoti dalykai.

Kalbant apie praktikas – visi studentai turi atlikti mokomąją praktiką, kurios metu jie įgyja pirminius šaltkalvystės ir automobilių remonto įgūdžius. Pirmieji praktiniai įgūdžiai pradedami lavinti kolegijas automobilių priežiūros laboratorijoje/servise, Volkswagen automobilių sandaros laboratorijoje ir kt. praktinio mokymo erdvėse. Studentai keičia alyvą, montuoja ir balansuoja ratus, atlieka daug kitų darbų.

Antrame kurse jau galima rinktis praktiką ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio valstybėse. Populiariausios kryptys yra Vokietija, Didžioji Britanija, Belgija, Norvegija.

Trečiame kurse laukia automobilių serviso technologijų praktika, o pavasarį, prieš baigiant studijas, - baigiamoji praktika.

- Kuri specializacija yra paklausiausia ir populiariausia?

- Studentų tarpe pati populiariausia yra lengvųjų automobilių techninio eksploatavimo specializacija, o krovininių ir sportinių automobilių priežiūra sulaukia panašaus skaičiaus studentų.

Tačiau didžiausias specialistų poreikis yra juntamas krovinių automobilių techninio eksploatavimo kryptyje. Esame tranzitinė šalis, tad krovinių pervežimas yra populiari verslo šaka. Natūralu, kad šių transporto priemonių priežiūrai ir remontui reikalingi tam paruošti specialistai. Didelis poreikis yra ir inžinierių užsienyje veikiančių krovininių automobilių servisų atstovybėse.   

- Daug bendraujate su darbdaviais. Ar jiems yra tinkama paruošiamų studentų kokybė? Ar ilgai trunka adaptacija pradėjus dirbti?

- Išties turime labai stiprius ryšius su verslu, būtent dėl to ir adaptacija yra labai trumpa, nes studentai yra ruošiami atsižvelgiant į verslo poreikius. Taip pat gan dažnai studentai randa pirmąjį darbą būtent toje įmonėje, kurioje ir atliko praktiką. Studentai pažįsta darbdavį, moka dirbti su servise esančia įranga, žino darbo tvarką, o darbdavys žino studentą ir jo gebėjimus.

Studijos yra organizuojamos moderniose kolegijos laboratorijose. Turime Bosch praktinio mokymo centrą, KTK automobilių servisą, bendradarbiaujame su Volkswagen, Toyota, Mercedes Benz, Ford truck, DAF atstovais. Tad studentai visada turi galimybę susipažinti ir padirbėti su pačia naujausia ir moderniausia šalyje esančia technika.

- Užsiminėte, kad turite net savo servisą-laboratoriją. Ar jame dirba tik studentai? Ar jis priima ir išorinius klientus?

- Tikrai turime. Neseniai jį rekonstravome ir išplėtėme serviso erdves, kad visi studentai mokomosios praktikos metu galėtų jaustis laisviau ir dirbti su naujausia įranga. Servise dirba profesionalūs meistrai, o studentai jiems padeda, lavina praktinius įgūdžius. Pagal poreikį studentai su patyrusio specialisto priežiūra atlieka ratų keitimo, balansavimo ar alyvos keitimo darbus.

Kai atliekamos praktikos, orientuojamės į mažesnės apimties remontus, kai darbai atliekami per pusdienį ar dieną. Kitu atveju studentas negali pamatyti viso proceso nuosekliai.

Tie specialistai, kurie nedirba su praktikantais, atlieka visus remonto darbus nuo smulkaus remonto, padangų keitimo, kondicionierių pildymo iki važiuoklės, sankabos ar stabdžių sistemos remonto.

Servise galime aptarnauti visus automobilius, nes turime naujausią diagnostinę įrangą ir patyrusius specialistus.

- Mariau, pabaigai visgi norėčiau paklausti ir visgi kodėl Automobilių techninis eksploatavimas išlieka viena populiariausių specialybių beveik 100 metų?

- Jaunimui visada patiko technika ir automobiliai. 2014 m. KTK SP aktyvių studentų iniciatyva įsteigtas automobilių sporto klubas „KTK Racing Division“, kuris populiarina transporto inžinerijos studijas visuomenėje: studentų komanda aktyviai įsiliejo į Lietuvos automobilių sporto pasaulį bei dvejus metus iš eilės organizuoja KTK Akademiją automobiliais besidomintiems moksleiviams, savo veikla paliečia plačias visuomenės grupes, skatina susidomėjimą transporto inžinerija bei motyvuoja studijoms.

2019-ais „KTK Racing Division“ įėjo į auto sporto istoriją kaip pirma studentų komanda, kuri dalyvavo „Aurum 1006 km“ varžybose, varžėsi su gerokai visomis prasmėmis galingesnėmis komandomis ir iškovojo net 19 vietą iš 38 dalyvių bendroje įskaitoje. Taip pat pirmieji Lietuvoje ir Europoje kartu su savo bičiuliais sukūrė „United To Race“ – pirmąjį pilno metro dokumentikos filmą apie automobilių sportą. 

Bendras studentų, dėstytojų ir socialinių partnerių darbas lemia tai, kad studijų programa Automobilių techninis eksploatavimas išlieka viena paklausiausių ir populiariausių studijų programų Lietuvoje.

◀ Grįžti į Naujienos