Kaip tinkamai prižiūrėti dyzelinio variklio kuro purkštukus?

2021.07.15
01

Dyzeliniai varikliai ir jų kuro purkštukai tapo itin modernūs, tačiau tuo pačiu ir itin sudėtingi mechanizmai, kuriems reikia priežiūros ir laiku automobiliams atliekamo serviso, kitu atveju remontas gali kainuoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų.

Būtinas tinkamas eksploatavimas

Pasak Kauno technikos kolegijos (KTK) „Bosch“ mokymų centro vadovo Dangiručio Šapranausko dažnas lietuvis įsivaizduoja, kad purkštukai, kaip ir dauguma automobilio detalių ir sistemų, yra sukurti tarnauti bent milijoną kilometrų.

Deja, toks įsitikinimas yra klaidingas ir, neskyrūs tinkamo dėmesio automobilio priežiūrai, pasekmės gali būti itin brangios.

„Tik sunkvežimiai yra konstruojami dideliems atstumams įveikti, o lengvieji automobiliai turi ribas, kurias pasiekus, pernelyg didelis mazgų kiekis nusidėvi ir jo remontuoti nebeverta. Įprastai ši riba siekia apie 200 – 300 tūkstančių kilometrų, priklausomai nuo automobilio ir jo eksploatacijos.

Purkštukų darbas ir jų ilgaamžiškumas priklauso nuo to, kaip yra eksploatuojamas automobilis, kokiuose režimuose su juo važiuojama, kokie degalai yra naudojami ir, ar automobilis yra aptarnaujamas pagal taisykles ar ne.

Pavyzdžiui, jei filtrai nekeičiami laiku, naudojami prastos kokybės filtrai ar nuorinimo procedūra atliekama ne taip, kaip yra numatyta gamykloje, tuomet problemos automobilį pasieks daug anksčiau ir purkštukai sudils greičiau.

Jei automobilis prižiūrimas tvarkingai ir visi darbai atliekami, kaip numatyta procedūrose, tada jis tikrai be problemų įveiks numatytą kilometražą ir tarnaus gerai“, - sako D. Šapranauskas.

Specialisto teigimu, yra kelios paprastos taisyklės, kurios padės užtikrinti purkštukų ir viso automobilio ilgaamžiškumą.

„Norint, kad automobilis negestų ir atliktų be problemų jam numatytas funkcijas, reikėtų laiku atlikti technines apžiūras. Taip pat svarbu į savo automobilio kuro baką pilti tik kokybiškus degalus. Jei kuras bus nekokybiškas, jis neturės pakankamo tepimo ir prie aukšto slėgio purkštukai dils labai greitai.

Žinoma, ilgaamžiškumą lemia ir daugiau faktorių, tokių kaip automobilio apkrova. Jei visada važiuosite vienas, automobiliu netempsite priekabos – jis tarnaus ilgiau. Tai pat automobilio variklio sistemą itin neigiamai veikia trumpi eksploatacijos atstumai. Tai ypač atsiliepia žiemą.

Tad mes visada rekomenduojame žiemą automobiliu važiuoti bent 20 minučių, kad automobilis pasiektų reikiamą darbinę temperatūrą. Vasarą šis laikas gali būti ir trumpesnis dėl bendros aukštesnės oro temperatūros, kurios dėka darbinė variklio temperatūra pasiekiama greičiau“, - sako KTK Bosch mokymų centro vadovas.

Ne visada purkštukus būtina keisti naujais

Atsiradus pirmiesiems požymiams, jog jūsų automobilyje purkštukai funkcionuoja netinkamai, pirmiausia rekomenduojama jos ištestuoti.

„Jeigu kyla klausimų dėl purkštuko darbo stabilumo, sunaudojamo degalų kiekio, tai ištraukus purkštukus iš variklio, juos galima patikrinti tam skirtuose testavimo stenduose. 

Kuo technologiškai sudėtingesni purkštukai, tuo sunkiau juos valdyti. Naujuose purkštukuose didesnis slėgis yra naudojamas tam, kad kuo smulkiau išskaidytų degalus degimo kameroje, juos efektyviau sudegintų ir sumažintų kenksmingų medžiagų kiekius: kietųjų dalelių, suodžių, angliavandenilių.

Pavyzdžiui, šių dienų nauji automobiliai dirba prie 2500-2700 slėgio barų. Senesnių automobilių dyzelinės purkštukų sistemos dirbdavo prie 1300 barų. Tad dažnai žmonės susiduria su problema, kad naujų automobilių tiesiog neįmanoma patikrinti senesne įranga.

Šiuo metu KTK „Bosch mokymų centre“, turime pačią moderniausią įrangą, kuri gali atlikti testavimo darbus. Joks kitas testavimo stendas negali to, ką gali naujasis „Bosch“ stendas DCI 700. Nauja sistema galima testuoti absoliučiai visas „common rail“ purkštuvų modifikacijas, kurios apims visas slėgio zonas.

Stendas leidžia dirbti greitai ir pateikia visą reikalingą informaciją, pagal kurią atliekami remonto darbai. Labai džiaugiamės, kad bendradarbiaudami su Kauno technikos kolegija (KTK) čia praktiką atlikti ir susipažinti su modernia įrangą suteikiame galimybę ir jos studentams“, - sako D. Šapranauskas.

Vienu metu galima tikrinti net 4 purkštukus ir procesas užtrunka tik 10 minučių. Tam anksčiau reikėdavo daugiau negu valandos“, - testavimo niuansus pristato specialistas.

Pasak jo, testavimo metu stendas imituoja automobiliui būdingus darbo režimus, o programinėje įrangoje yra fiksuojami duomenys apie purškiamus ir grąžinamus degalus, atliekami varžos, sandarumo ir kiti testai.

„Greta atliekamų testų įranga leidžia atlikti purkštukų kalibravimą ir sutekti naujus kalibracijos kodus tiek naujiems, tiek ir seniems, restauruotiems purkštukams.  Kitaip sakant, su šia įranga galime „pririšti“ purkštukus, sukurdami jiems kalibracijos kodus ir išspręsti gamybinių nuokrypių problemas. Tai leidžia dar tiksliau organizuoti degalų įpurškimą į atskirą cilindrą.

Pavyzdžiui, jeigu pagaminus purkštuką atsitiko taip, kad jis purškia 2-3 % degalų daugiau nei numatyta pagal specifikaciją, tai tą paklaidą galima kompensuoti  elektronikos pagalba automobilyje. Mes šią informaciją įrašome į sistemą ir automobilio variklio valdymo blokas žino, kad pirmame cilindre yra purkštuvas su 2% nuokrypių didesniam naudojamų degalų kiekiui. Tada valdymo programa trumpina degalų įpurškimo laiką ir tas degalų kiekis grįžta į tą numatytą normą pagal pirminę specifikaciją“, - teigia specialistas.